Andrzej Duda: Nikt rozsądny nie pozwoli na to, aby Trybunał Konstytucyjny stał ponad prawem

Demokracja w Polsce czuje się bardzo dobrze. Polskie sprawy są prowadzone w dobrym kierunku – mówił dziś prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z mieszkańcami Pleszewa (województwo wielkopolskie). Odniósł się też do sprawy konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Jeżeli komuś się wydawało, że poprzez skok na Trybunał Konstytucyjny uniemożliwi nam dokonanie zmian w Polsce i realizację naszego programu, to się mylił – podkreślił.

Na spotkanie z głową państwa przybyły setki mieszkańców Pleszewa i okolic.

Prezydent mówił m.in. o zmianach zachodzących w Polsce.
“ To co robimy, to jest realizacja programu, z którym szliśmy do wyborów. Chcę zapewnić, że będzie on realizowany spokojnie i konsekwentnie. (…) Nie pozwolimy sobie odciąć rąk tylko dlatego, że jest grupa ludzi związanych z poprzednią władzą, którzy uważają, że będą stanowili tamę dla całego procesu zmian. I śmieją się, że można uchylić wszystko, z 500 plus włącznie
– stwierdził.

Andrzej Duda odniósł się także do sprawy sporu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział, prawo obowiązuje wszystkie organy państwa.
“ Także Trybunał, który mieści się w trójpodziale władzy. Także i prezes Trybunału, nawet jeżeli mu się wydaje, że w konstytucji nie ma artykułu 197, który mówi, że Trybunał Konstytucyjny proceduje na podstawie ustawy. I artykułu 7, który mówi, że wszystkie – łącznie z Trybunałem – organy są zobowiązane działać na podstawie prawa i w jego granicach. To ja informuję: te przepisy obowiązują zarówno sędziów, jak i Trybunału in corpore. I będą one przestrzegane. Bo nikt rozsądny nie pozwoli na to, aby Trybunał stał w kraju ponad prawem, aby nie przestrzegał prawa uchwalonego przez parlament. Bo to jest anarchia
– powiedział prezydent.

“ Parlament jest od uchwalania i przyjmowania prawa, Trybunał Konstytucyjny – od badania zgodności z konstytucją
– dodał.
“ Mam nadzieję, że ten porządek zostanie w najbliższym czasie przywrócony
– stwierdził Andrzej Duda.

To kolejne miejsce w kraju, które odwiedza prezydent i gdzie jest on przyjęty tak entuzjastycznie przez mieszkańców. Wiele osób po spotkaniu w Pleszewie chciało sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Andrzejem Dudą. Nie było mowy o jakimkolwiek dystansie.

z niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *