Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przeor Eustachiusz

w 1449 roku benedyktyński mnich Przeor Eustachiusz spisał w języku łacińskim. przepowiednie dla Polski Niestety oryginał nie został znaleziony, nie trudno więc stwierdzić, że nie przetrwał do naszych czasów. Istnieje jednak kopia, która w 1758 roku doczekała się publikacji w Bremie. Wszystko, do czego dziś mamy dostęp, to właśnie jej tłumaczenie na język polski. A Eustachiusz pisał tak:

„Polsko, czeka Cię wiele nędzy w przyszłych stuleciach. Jesteś szlachetna, wielka i wspaniała, ale gardzisz swoimi mądrymi królami, a ponieważ nimi gardzisz, przeto pójdziesz w rozsypkę”.

W dalszej części odnajdujemy wzmianki o prawdziwie dramatycznych wydarzeniach, takich jak potop szwedzki, upadek Rzeczpospolitej, liczne powstania narodowe.
Końcowa część wizji brzmi:

„Będziesz wzdychała, Polsko, za pokojem, ale ten zjawi się dopiero w siódmej liczbie, a spełni się w czasie siedem razy siedem. Przyjdzie wtenczas książę pokoju w całym swoim blasku i zapanuje pokój w twoich murach. Na koniec będą Polacy mieli króla, którego długo nie chcieli, lecz później przyjmą go z radością”.

2 myśli nt. „Przeor Eustachiusz”

  1. Juz w starozytnosci byly wieszczki tak slawne jak Sybilla , ktora przepowiedziala nieuchronna zaglade miast, regionow i calych krajow. Ja, Eustachiusz, przeor klasztoru Benedyktynow przepowiadam ci Polsko, ze zazyjesz wiele nedzy w przyszlych stuleciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Step By Step