Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ksiądz Marek Jandołowicz

W XVIII wieku karmelita Marek Jandołowicz stworzył popularną „Wieszczba dla Polski” Ksiądz szybko zyskał popularność wśród wiernych, co z jednej strony przyniosło mu sławę, z drugiej zaś stało się powodem końca drogi duchowej. Kościół zaniepokojony jego nadzwyczajnymi umiejętnościami usunął księdza z zakonu. Ludzie jednak nie przestali go doceniać.

Szybko został nazwany cudotwórcą, a nawet świętym. Marek Jandołowicz był przywódcą konfederacji barskiej, znanym z głębokiego patriotyzmu i oddania dla spraw narodowych. I tego właśnie dotyczy jego proroctwo. To szeroka przepowiednia klęski państwa polskiego, z której kraj, jak Feniks z popiołów, miał się wkrótce odrodzić jako ozdoba Europy. Zdaniem części historyków przepowiednia księdza Marka odegrała wielką rolę w losach naszego kraju. Niektórzy twierdzą nawet, że to ona zapoczątkowała działania związane z konfederacją. Tak czy owak, postać karmelity pojawiała się potem wielokrotnie w utworach literackich wielu twórców polskiego romantyzmu, stanowiła inspirację dla najwybitniejszych wieszczów narodowych, takich jak Mickiewicz czy Słowacki, który na początku poematu Beniowski wspomina postać tajemniczego proroka. Dla wszystkich, którzy chcą szczegółowo poznać „Wieszczbę dla Polski” poniżej końcowy fragment:

„…Ty Polsko, po czasu niewiele
w smutnym się musisz zagrzebać popiele.

Chytrzy sąsiedzi twoi ciebie zdradzą
i z jednym wielkim mocarzem powadzą.
Stąd strasznych wojen postaną turnieje,
miecz krwie niewinnej obficie wyleje.
Wiele odważnych marnie zginie braci,
 wstyd poświęcony Bogu panna straci.
Kapłan ofiarą przy ołtarzu lęże,
w toż licho mnicha z zakonnikiem sprzęże.

Cna góra, złotym otoczona kołem,
niech ufa Bogu, nisko bijąc czołem,
bowiem najbliższą będzie strasznej burzy,
dym ją z innymi narówno okurzy

Kościoły z ozdób obdarte zostaną,
dni prawie wszystkich płaczliwe się staną.

Lecz się Najwyższy twej krzywdy użali,
na nichże samych tę ruinę zwali.

Więc czyń wielkiemu dzięki wcześnie Bogu,
bo on im przytrze wyniosłego rogu.
A ty jak Feniks z popiołów powstaniesz,
i cnej Europy ozdobą się staniesz”.

Jedna myśl nt. „Ksiądz Marek Jandołowicz”

  1. W czasie oblezenia Baru w 1768 r. stal na szancach z krzyzem w reku zagrzewajac do walki z Rosjanami. Po upadku twierdzy 19 czerwca 1768 r. ks. Jandolowicz, pobity przez kozakow, osadzony zostal w wiezieniu w Kijowie, jako wyjatkowo niebezpieczny wiezien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Step By Step